W związku z artykułem na portalu TOK FM

W związku z artykułem na portalu TOK FM „Największy szpital w Polsce wstrzymał pracę dziewięciu sal operacyjnych. Brakuje personelu” pozwalam sobie podać następujące informacje:

  1. CSK Banacha wykonał 107% ryczałtu przyznanego przez NFZ na okres I-IX 2019.
  2. Zabiegi wymagające trybu pilnego, ostrego, w stanach zagrożenia życia zawsze były, są i będą wykonywane bez względu na wysokość ryczałtu.
  3. Zabiegi planowe, niestety, są pozycjonowane w kolejce oczekujących; nie jest to jednak sytuacja wyjątkowa dla tego szpitala, ale normalna zarówno w polskim, jak i w innych systemach opieki zdrowotnej.
  4. W roku 2018 w szpitalu hospitalizowano 34 946 pacjentów; na podstawie dzisiejszego wykonania oczekujemy, że liczba hospitalizacji w roku 2019 przekroczy 36 000.
  5. Wypowiedzi: wiceprezesa NRL, „doświadczonego lekarza”, „jednego z profesorów” są nieprawdziwe i wprowadzają w błąd opinię publiczną. Nie obserwujemy „dramatycznego odpływu pracowników”, młodzi lekarze nie odchodzą „w zastraszającym tempie”, a rezydentów nie brakuje.

W okresie styczeń-wrzesień 2019 zmiany w liczbie personelu kształtowały się następująco:

  • Lekarze +3
  • Pielęgniarki -1
  • Anestezjolodzy bez zmian
  • Rezydenci (wliczając nabór z października 2018) +70 (obecnie 245)
  1.  Dyrekcja UCK dokłada wszelkich starań by szpitale funkcjonujące w ramach Centrum przyjmowały jak najwięcej pacjentów, jednak czynnikiem limitującym jest wysokość środków przeznaczonych przez NFZ.

 

 

 

 

p.o. dyrektora UCK

Robert Krawczyk